Ve střevě mohou žít přátelské a nepřátelské mikroorganismy. Tyto mikroorganismy nazýváme střevní mikroflórou. Živíme ji tím, co jíme.
Střevní mikroflóra se neustále mění podle kvality naší stravy i vlivem dalších faktorů. Maso, uzeniny, zelenina, ovoce, cukr, lepek, mléko, přídatné látky tzv. éčka, antibiotika přítomná v potravinách či užívaná jako léky a jiné důležité vlivy mají spolu podíl na tom, zda jsou v převaze prospěšné nebo škodlivé mikroorganismy.
SYMBIÓZA = převládají prospěšné mikroorganismy
DYSBIÓZA = DYSMIKROBIE = převládají škodlivé mikroorganismy
Pokud máme ve střevě přemnožené kvasinky, máme chuť na sladké. Kvasinky potřebují ke svému životu cukr a dokáží námi manipulovat tak, že my jim cukr ve stravě dodáme. To je pouze jeden z mnoha příkladů, jak nás mikroorganismy ovládají.
Střevo je jedním z pilířů naší imunity. Narušíme-li si rovnováhu střevní mikroflóry a dojde-li k přemnožení nepřátelských organismů, vystavujeme se riziku přetížení imunitního systému a zaplavení těla jedy. To se může projevit například ekzémem. Snažíme-li se ekzém tlumit kortikoidy, aniž bychom řešili příčinu, časem se objeví další příznak, další upozornění. Tím nejhorším případem velmi pozdního upozornění jsou nádorová onemocnění.
PROJEV = ekzém
PŘÍČINA = střevní dysbióza
Pamatujme! I střevní dysbióza má svou příčinu. I tato příčina touží být nalezena a odstraněna.
Chceme-li uzdravit ekzém, je potřeba se nejprve postarat o rovnováhu ve střevě.
Pusťte si video a poslechněte si, co o tématu, které se týká každého z nás, říká tvůrce řízené a kontrolované detoxikace organismu MUDr. Josef Jonáš. Ve videu se mimo jiné dozvíte jaké konkrétní přípravky MUDr. Jonáš doporučuje.
Klikněte na obrázek a podívejte se na video.
ZDROJ VIDEA: Asociace terapeutů a detoxikačních poradců
Máte-li jakýkoliv dotaz napište mi.